Cumartesi, Haziran 22, 2024
AfyonsporBasketbolHaberlerManşet

Helal size çocuklar !!! Afyon Belediyespor, Tofaş’ı mağlup etti !!!

Tahincioğlu BSL’de Afyon Belediyespor farklı hikayelere sahne olan maçta evinde TOFAŞ’ı 96-85 yendi. Böylece Ege ekibi, ligdeki ikinci maçında tarihindeki ilk BSL galibiyetiyle tanışırken TOFAŞ üçüncü maçında ilk mağlubiyetini aldı.

Dengede başlayan karşılaşmanın ilk dakikalarında iki takım da dışarıdan rahat hücum ederken Afyon Belediyespor, kısaları Marcos Knight ve Earl Calloway ile içeri penetre edip içten dışa paslarla oyunu açtı. Bu anlarda ev sahibi ekipte Tyrus McGee öne çıkarken atış girmediğinde de ribaund büyük olasılıkla Afyon’da kalıyordu. TOFAŞ ise Kenny Kadji’nin sırtı dönük oyunlarıyla pota altını domine etti ve boyalı alandan bulduğu sayılarla farkın açılmasına müsaade etmedi. Böylece savunmaların öne çıkmadığı, takımların ikili oyunda toplu oyuncuya büyük oranda şut imkanı verdiği ilk periyodu Afyon Belediyespor 28-22 önde tamamladı.

Afyon, ikinci çeyreğe hızlı başlayıp farkı çift hanelere getirse de TOFAŞ bu kez Kadji’nin dış atış silahını kullandı ve akabinde Yiğit Arslan’ın üçlüğüyle farkı 4 sayıya indirdi (38-34). Afyon ise Serkan Menteşe’nin oyunda olduğu anlarda düzen basketbolu oynayıp doğru atışları aradı ve ivmeyi yeniden ele geçirdi. Fark yeniden açılmaya başlasa da Sammy Mejia hem deliciliği hem de dışarıdan verdiği skor katkısıyla oyuna dengeyi yeniden getirdi. Böylece karşılıklı hücum hamleleriyle geçen ilk yarı Afyon Belediyespor’un 54-50’lik üstünlüğüyle sona erdi.

İkinci yarının ilk 1.5 dakikası Kyle Weems ve Tyrus McGee’nin karşılıklı basketleriyle 57-54 geçilse de periyodun devamı bambaşka bir maça sahne oldu. Altan Erol’un TOFAŞ kısalarına yaptığı baskıyla rakibini zor duruma sokan ligin yeni ekibi, Jamelle Hagins’in iki pota altında atletizmiyle yarattığı fark sayesinde ivmeyi kendi tarafına çekti ve farkı çift hanelere çıkardı (65-54). Devamında Marcos Knight’ın savunmadaki enerjisi ve deliciliği, Earl Calloway’in hem Cemal Nalga’yı devreye sokması hem de kendine dışarıdan skor üretmesi sayesinde oyunun iki tarafında da keyif veren Afyon, 22-5’lik seriyle son 10 dakikaya 79-59 önde girmeyi başardı.

Son çeyrekte işler tersine döndü ve Muhaymin Mustafa-Diante Garrett ikilisiyle Afyon kısalarına tam saha baskı yapan TOFAŞ, bunun karşılığını Garrett’ın dışarıdan yakaladığı müthiş şut ritmiyle aldı. Böylece 22-2’lik seriyle bitime 4:42 kala skor eşitlendi (81-81). Ancak ilk bölümde yapılan baskı Bursa temsilcisine faul problemi olarak geri döndü ve Afyon, bunu iyi kullanmasının yanı sıra maç boyunca olduğu gibi dış atıcılarıyla farkı açtı. Karşılaşma Afyon Belediyespor’un 96-85’lik galibiyetiyle sona erdi.

KAYNAK : basketfaul.com