Cumartesi, Haziran 22, 2024
AlışverişHaberlerManşet

Korseler

Tarihi çok eskilere dayansa da ilk korseler ve korse çeşitleri üreticileri olan Fransızlar ile 19. Yüzyılda oldukça kullanılan bir iç giyim ürünüdür. Günümüzde de özellikle kadınların daha ince görünmek için kullandıkları giysilerdir. İnce görünmenin yanı sıra giyilen elbisenin de daha güzel görünmesini sağlamak amacıyla kullanılmaktadır. Moda trendlerinin değişmesi ile birlikte dış giyimde de aksesuar amaçlı korse kullanılmaktadır.

Korseler Ne İşe Yarar? Çeşitleri Nelerdir?

Genel amacı toparlamak için kullanılan korseler, fazla kiloları saklamak, elbiseye kusursuz bir görünüm kazandırmak, istenmeyen kusurları örtmek gibi amaçlarla kullanılmaktadır. Vücut yapısına ve şekline göre değişik korseler bulunmaktadır. Şort şeklindeki korseler göbekteki fazlalıklar için idealdir. Zayıflatmak için korseler ise terletici özelliğe sahiptir. Aynı zamanda basen kısımları için toparlayıcı korseler bulunmaktadır.

Korselerin Zararları

8 saatten fazla korseler giyilmesi kesinlikle önerilmemektedir. Korsenin çıkarılıp vücudun rahatlaması sağlanmalıdır. Küçük beden, çok sıkı ve uzun süre korse giymek çok zararlıdır. Gövdeye ve iç organlarına zarar vermektedir. Bu yüzden vücuda zarar vermeyecek tarzda, kaliteli korselerin kullanılması gerekmektedir. Nefes alma zorluğu, mide rahatsızlığı gibi sorunlar ortaya çıkabilmektedir.