bettilt
HaberlerManşetÖzel Haber

Kalp nakli olan kaç yıl yaşar

Kalp nakli ile yaşamlarına devam etmeye çalışan hastaların yaşamlarının süresi ameliyat sonrası kendilerine nasıl baktıkları ve öncesi nasıl baktıkları ile doğru orantılı olarak değişkenlik göstermektedir. Organ nakli ameliyat sonrası düzenli olarak Gaziosmanpaşa Hastanesi’ne gelerek muayenelere gitmek ve ek ilaç takviyelerine uymak gerekmektedir. Uyulmadığı tedavinin olumsuz ilerlemesine neden olacaktır.Doktorunuzun ameliyat sonrası vücudun enfeksiyonlardan korunması ve vücudun yeni nakil edilen kalbi reddetmemesi için verilen reçeteli ilaçların doğru ve düzenli alınmaması sonucu yine aynı şekilde muayene sürecinin aksatılması gibi yaşam süresini etkilemektedir.

Hastanın sorumluluğunda olan önlemler

Yukarıda bahsedildiği gibi doktor gözetimi ile alınabilecek önlemler dışında da hastanın dikkat etmesi gereken,  yaşam süresini uzatan ve kalbin sağlıklı çalışmasını sağlayan hastanın sorumluluğunda olan konular vardır. Bunların başında düzenli beslenme vardır. Hastanın tansiyonunu arttırıcı çok şekerli ve çok tuzlu yiyeceklerden uzak durması gerekmektedir.

Bunların yanı sıra çok yağlı beslenip kilo almaması gerekmektedir bunlara dikkat etmediği sürece kalp yağlanması gibi uzun vadede de hastanın yaşamını kısaltıcı hastalıklar görülebilmektedir. İkinci olarak hastanın kalp sağlığı açısından yapması gereken düzenli spor yapmasıdır. Vücudu zorlamayacak olan her türlü spor hastanın;  kilosunu koruyarak kalp yağlanmasını engeller, kemik yapısını güçlendirir, tansiyonunu kontrol altında tutar ve stres atımına yardımcı olarak yeni nakledilen kalbin yapısını koruyup yaşam süresini arttırır

Sayısal veriler ile yaşam süresi

İlaçla tedavi edilen hastaların bir yıl içerisinde hayatta kalma süreleri %40 bandında iken nakil alan ve yukarıda belirtilen uyarılara dikkat eden hastaların bir yıllık sağ kalım oranı %90 oranlarına çıkmaktadır. Nakil alan ve prosedürlere uyan hastaların 5 yıllık sağ kalım süresi ile %70’tir. 2023 ‘te nakil ile kalp yetmezliği tedavisi sonucu tedavi edilen her 100 hastanın yarısı yaklaşık olarak 15 yıl yaşamaktadır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu