HaberlerManşet

İzmir Maratonu’nda Adımlar, Otizmli Çocukların Eğitimi İçin! – Spor

[ad_1]

İzmir Maratonu’nda Adımlarınızı Otizmli Çocuklar Yararına Atarak Tohum Otizm Vakfı’na Destek Olabilirsiniz!  17 Nisan pazar günü gerçekleşecek olan İzmir Maratonu’nda Tohum Otizm Vakfı için koşarak otizmli çocukların eğitimine katkı sağlayabilirsiniz. 
Otizm spektrum bozukluğu olan çocukların erken tanısının konulması, özel eğitimi ile topluma kazandırılmasına öncülük edilmesi ve yurt çapında yaygınlaştırılması amacıyla 2003’ten beri çalışmalarını sürdüren Tohum Otizm Vakfı, 17 Nisan Pazar günü İzmir Maratonu’nda adımlarını otizmli çocukların eğitimi için atacak gönüllülere çağrıda bulunuyor.  
 
Bu yıl ilk defa düzenlenecek olan İzmir Maratonu’nda bireysel ve farklı firmaları temsil eden gönüllü koşucular; adımlarını otizmli çocuklar için atacak ve sosyal çevresinden topladığı bağışlarla otizmli çocukların eğitimine katkı sağlayacaklar. Otizmli çocukların eğitim fonuna destekte bulunmak isteyenler, 2 Mayıs tarihine kadar https://ipk.adimadim.org/ linki üzerinden bağış toplamaya devam edecekler. 
 
İzmir Maratonu’na katılmak isteyenler 8 Nisan gün sonuna kadar https://www.maratonizmir.org/tr/KayitOl/Index web sitesi üzerinden kayıt yaptırabiliyor. 
 Otizmin Tek Çaresi Yoğun EğitimGünümüzde bilinen tek çaresi; erken tanı ile yoğun ve sürekli özel eğitim olan otizm, erken tanı ve doğru bir eğitim yaklaşımı ile kontrol altına alınabiliyor. Yoğun olarak eğitim alan çocukların yaklaşık     50’sinde otizmin belirtileri ile ilgili büyük ilerleme kaydediliyor. Öyle ki bazı otizmli çocukların ergenlik yaşına geldiklerinde diğer arkadaşlarından farkı kalmayabiliyor. 
 
Otizmde erken dönemde (12 ay civarı) tanı koyabilmek ve çocukların haftada en az 30 saati bulan yoğun bir eğitim almalarını sağlamak hayati önem taşıyor. Özellikle tanı aldıktan sonra 5 yaşa kadar sunulan bu yoğun eğitim çok daha önemli bir hal alıyor.             
 Bunları Biliyor musunuz? Otizmin tek çaresi ERKEN TANI ile YOĞUN, SÜREKLİ EĞİTİM’dir.  Günümüzde her 44 ÇOCUKTAN 1’inin otizm riski ile dünyaya gelmekte ve otizmin görülme sıklığı çok büyük bir hızla artış göstermektedir. Dünyada her 20 DAKİKADA 1 çocuk otizm tanısı almaktadır. Otizm erkek çocuklarda, kızlardan 4 KAT FAZLA oranda görülmektedir. Ülkemizde 0-19 yaş grubundaki 574.963 otizmli çocuk ve gencimizden sadece 41.854’ü EĞİTİME ERİŞEBİLMEKTEDİR.
: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı
BHA