bettilt
FutbolHaberlerManşet

Fenerbahçe’den son dakika açıklaması!

Fenerbahçe internet sitesi üzerinden açıklama yapan spor kulübü, “Bu gerçek; “VAR teknolojisi” adı altında “100% güvenilir” olarak lanse edilmeye çalışılan; ancak yetersiz veya art niyetli ellerin altında aksine manipülasyonların meşrulaştırılma aracına dönüşebilecek olan sistemin sorgulanması gerekliliğidir.” İfadelerini kullandı.

Fenerbahçe resmi internet sitesi üzerinden ‘var sistemi’ne ilişkin açıklama yaptı. Yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

Takımımızın, Süper Ligin 24. hafta maçında ortaya konan, maçın sonucuna etki ettiğini düşündüğümüz hakem yönetimi ile ilgili yaşananların ardından gerek Kulübümüzün, gerekse Türk futbolunun menfaatleri adına somut gerçekleri ortaya koyma sorumluluğu ile bu açıklamayı yapıyoruz.

Yine aynı golde bizce hatalı kamera açısından bakıldığında, duran topu kullanan Mesut Özil’in topa tam dokunduğu anın belirlenmesi mümkün değildir. Halbuki neredeyse tüm ofsayt pozisyonlarında ekran bölünerek, eş zamanlı bir görüntüyle topa dokunulma anı da gösterilmekteyken, bu pozisyonda sıra dışı biçimde Mesut Özil’in ayağının topun arkasında kaldığı ve tam dokunuş anının görülemediği bir kare kullanılarak, subjektif bir veri olan VAR hakemi seçimi tek gerçek olarak dayatılmıştır. Bu durum, tüm Fenerbahçeli’lerin akıllarında oluşan soru işaretlerinin sebeplerinden biridir.

Yine ligimizde Gaziantepspor Stadyumu’nda yaşanan iki hadiseden, birinde Pelkas’ın golü ofsayt gerekçesiyle iptal edilirken, rakip takımın golü bizim ikna olamadığımız VAR seçimleriyle “ofsayt değil” olarak tespit edilmiştir.

VAR sistemine, teknolojinin getirdiği yeniliklere destek verdiğimizi en başından beri pek çok kez vurgulamış; geçen sezonlarda yaşadıklarımıza ek olarak bu sezon Takımımızın VAR eliyle iptal edilen gollerine rağmen herhangi bir tepki ortaya koymamış olmamıza rağmen, Gaziantep maçıyla birlikte dikkatimizi iyice çeken bu standartsız uygulamalar ve Cumartesi günkü maçta yaşananların ardından bu sistem ve bunun idaresini yapan yetkililer hakkında soru işaretleri oluşmaya başlamıştır.

Yukarıda özetlediğimiz olayların görüntülerini bir kez daha kamuoyu ile paylaşarak samimi eleştirilerimize cevap bekliyoruz. Yukarıdaki 3 görüntüye göre, ofsayta tüm kamuoyuna göre en yakın olan pozisyona dakikalarca inceleme yapılarak gol kararı verildiği, diğer 2 pozisyona ise çok hızlı inceleme ve kararlar ile 1 dakika içinde ofsayt kararı verildiği sabit gerçeklerdir. Hatta belki de bir noktalamanın bile önemi olan bu kritik uygulamada, ekli görüntüden de göreceğiniz üzere, Pelkas’ın iptal edilen golünde birbiriyle çelişki yaratacak, en az 4 işaretleme yapıldığı anlaşılmaktadır. Bu örnekleme dahi, başta biz Fenerbahçeli’lerin olmak üzere tüm kamuoyunun sisteme güvenini sarsmaktadır.

İşte bu manuel ve subjektif dokunuşlar, VAR sisteminin başındaki kişilerin kimliğini, ilişkilerini ve yakınlıklarını daha önemli kılmaktadır.

Eminiz ki futbol dünyasının içinde adaleti ve hakkaniyeti önemseyen kişiler, şüpheli ilişkiler varsa bunları er ya da geç deşifre edeceklerdir.

Biz adil ve namuslu kişilerin rahatça konuşabilecekleri futbol ikliminin yaratılması için ilk günden beri verdiğimiz mücadeleyi, Fenerbahçe var oldukça sürdürmeye devam edeceğiz.

Bu doğrultuda; Fenerbahçe Spor Kulübü olarak; 2000’li yılların başında bir rakibimizin yöneticisinin dile getirdiği ‘Yan hakemleri ayarlayan, şampiyon olur’ sözünün etkilerinin, günümüzde VAR hakemleri düzleminde geçerliliğinin sürmediğini umuyoruz.

Bunun ispat edilebilmesi için, uygulamalarda akıllarda en ufak soru işareti kalmayana kadar toplumu bilgilendireceğimizi ve başta Fenerbahçeliler olmak üzere tüm spor severleri düzenin doğru çalışmasını talep edecekleri donanım ve bakış açısıyla donatacağımızı önemle vurgulamak isteriz.

Futbol camiası yeterli bilgi ve donanıma ulaştığında, bizim rahatsızlıklarımızın her objektif spor severin de bakış açısı olacağına ve o zaman sübjektif dokunuşlara cesaret edenin bu oyunun içinde kalamayacağına eminiz.

FENERBAHÇE SPOR KULÜBÜ

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu