bettilt
BasketbolHaberlerManşetÖzel Haber

AFYON BASKETBOL TAKIMIMIZ SÜPER LİG’DE DEVAM ETMELİ

Özellikle sezona çok iyi başladı, çok flaş sonuçlar aldı, McGee ve Knıght bırakıp gidene kadar ligin gözde takımlarından biriydi. O kadroyu muhafaza edebilseydik play off bile oynardık.
Afyon Belediyespor Basketbol takımımız bu seneyi, diğer takımlarımıza nazaran en iyi şekilde kapatan güzide takımımız. Afjet Afyonspor ve İkbal  Afyon Belediye Yüntaş voleybol takımlarımız maalesef bir alt lige düşerken basketbol takımımız birçok sıkıntı ile uğraştığı sezonda Süper Lig’de kalmasını bildi.

Özellikle sezona çok iyi başladı, çok flaş sonuçlar aldı, McGee ve Knıght bırakıp gidene kadar ligin gözde takımlarından biriydi. O kadroyu muhafaza edebilseydik play off bile oynardık.

Nereden nereye derler ya, işte şimdi de maalesef kulubün kapanıp kapanmayacağını konuşuyoruz. İyi bir sponsor veya alıcı bulunamazsa maalesef zar zor geldiğimiz bu ligden kulübün kapanmasıyla takımsız da kalacağız. Geçen yıl bu zamanlar ne büyük sevinçler yaşamıştık. Bahçeşehir’i geçip ligde şampiyon olurken çılgınca sevinmiş ve Anıtpark’ta kutlamalar düzenlemiştik. Transfer  sezonunda iyi oyuncular alıp bu sezona umutla bakmıştık. Herşey iyi de gidiyordu lakin ne olduysa işler birden tersine döndü ve takım maddi krize de girdi. Oyuncular neredeyse Fenerbahçe maçına çıkmayacaktı. Zar zor ikna edilip maça çıkmaları sağlandı. Belediye ismini verdiği takımı haliyle destekledi ama Belediye dışında, yöneticilerimizin gayretleri ile buldukları imkanlar dışında, diğer müesseselerden, iş adamlarından destek gelmedi. Belediye de bir noktaya kadar götürebilir, artan sporcu maliyetleri ve diğer masraflarda göz önüne alındığında Belediye’nin tek başına bu işi götürmesi imkansız.
Sıkıntı şurada sevgili okuyucular;  ilimizde spora yapılan yatırım, destek bazı kesimlerce fuzuli görülüyor. Sporun öneminin farkını çözemeyenler ne gerek var diyor? Mantalite farkı diyeceğim de, hala günümüz dünyasında gençler çocuklar ve sporseverler için sporun anlamını anlamayanlara ne anlatsak boş diye düşünüyorum. İnşallah yanılıyorumdur  da en kısa zamanda anlarlar. Şehir olarak spora çok büyük yatırımlar yaptık. Zafer Stadı’nın yanında 11 tane daha futbol sahası, 3700 kişilik Veysel Eroğlu Spor Salonu, spor kompleksinde iki tane salon, tenis kortu, yüzme havuzu vb..   tüm bunlar çocuklarımıza, gençlerimize, sporseverlere hizmet etsin diye yapıldı.

Şimdi diyelim ki, Basketbol Takımı kapandı, ne yapacağız 3700 kişilik spor salonunu. Hakikaten Türkiye çapında güzel bir salonumuz var, insana seyir zevki veren bir salon. Voleyboldan umut yok biliyoruz lakin Basketbol takımımız bu salonumuzda maçlarını Süper Lig’de oynamaya devam etmeli. Afyon’da basketbol kültürü  çok gelişti. İyi bir basketbol izleyicisi var. Çok bilinçli, kültürlü, ne izlediğini bilen, kuralları bilen kuru gürültüye maç izlemeyen seçkin bir basketbol izleyicisi ilimiz için büyük bir şans. Her şehirde bu kadar bilinçli taraftar gurubu bulunmaz. Eurolegau Final Four da, takımı Anadolu Efes’e final oynatan, Türkiye’nin yerli en önemli Koç’u Ergin Ataman, sezonun son maçını burada takımımız Afyon Belediyespor ile oynadıktan sonra taraftarımızı takdir ederek şöyle diyordu:

Afyonkarahisar’da güzel bir taraftar var. Bundan bizde mutlu olduk. Afyonluların basketbolu sevdiğini gördük. Afyon Belediyespor da belediye takımı olduğuna göre Afyon Belediyesi’nin bu önemli sosyal hizmeti devam ettirmesini temenni ediyorum

Evet, Koç Ergin Ataman da Afyon’da bu potansiyeli gördü ve devamını diledi. Buralara kolay gelinmiyor, geldimi de kıymetini bilmek gerekir. Kulis bilgilerine göre Afyon dışından önemli bir iş adamı ve büyük bir kulübümüzün eski yöneticisi ile kulübün alınması konusunda görüşmelerin devam ettiği söyleniyor, bazı kaynaklara göre farklı sponsorlar aranıyor, bir rivayete göre Süper Lig’e çıkamamış takımlara verilmesi gündemde. Böyle bir şey olacaksa da, Afyon adını da taşımalı ve maçlarını Afyon’da oynamalı. Afyon Belediyemiz de bu önemli sosyal hizmeti devam ettirebilirse Afyonlu basketbolsever ve sporseverler olarak minnettar oluruz.

Maddi anlamda kulüp iyi yönetilebilirse, TBF den, yayıncı kuruluştan, iddiaa’dan ve diğer reklam gelirleri ile biraz katkı yapılarak Süper Lig’de pekala götürülebilir. Yeter ki istensin, yapılamayacak bir şey yok, yeter ki eller taşın altına konsun, sorumluluk alınsın. İlimizin reklamı açısından da son derece önemli bir durum. Türkiye’nin gözde takımları; Fenerbahçe, Anadolu Efes, Galatasaray,Beşiktaş, Darüşşafaka, Tofaş ve diğerleri ilimize geliyorlar ve yayıncı kuruluşta canlı yayınlıyor maçları. Kulüp kapanıp giderse bütün bu imkanlardan ve güzelliklerden mahrum kalırız. En çokta olan basketbol sevgisi taşıyan minik ve genç yüreklere olur.
Afyon’un basketbol ışığını söndürmeyin..

Lokman ÖZKUL
lokmanozkul@gmail.com
Spor Yazarı ve Yorumcu

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu